
Šaran

Шаран (лат. Cyprinus carpio) је слатководна риба са коштаним скелетом кошљорибе и истовремено припада и мекоперкама и породици шарана. Назива се још и крап, крмача, дунавски лисац.
Опис и грађa
Шаран живи у мирним и топлијим водама и може да достигне дужину од једног метра и масу и преко 20 kg. Има издужено, обло тело и крупну главу на којој су уста окружена са четири израштаја у виду бркова. Може се образовати и израштај у облику цеви којом шаран усисава храну са речног дна. Има пар грудних и пар трбушних пераја и једно подрепно, репно и леђно које почиње оштром жбицом. Леђна страна тела је различито обојена у зависности од станишта на коме живи, док је трбушна углавном светлија.
Навике, станиште, распрострањеност
Шаран обично бира канале, језера, па и мирније реке, па га стога у Дунаву ређе налазимо. Постоји и тзв. Чешки шаран, који такође спада у рибњачке шаране. Он има крљушти, али се много разликује по облику од правог дивљака. Здепаст је и има изразито стрма леђа. Прави дунавски оклагијаш је риба вретенастог облика и насељава готово све низијске реке. Из Европе је пресељен у Северну Америку и Аустралију. Често га зову и „дунавски лисац“, јер дуго испитује мамац, па га је тешко уловити.
Размножавање
Мрести се од априла до маја, када избацује од 200000 до 700000 јајашаца која се развију за 8 дана.
Занимљивост!
Нови светски рекордер у највећем уловљеном шарану је поставио Мађар по имену Michel Schoonmakers на језеру Euro-Aqua ухвативши шарана са невероватних 51,20 килограма!


НАША ИСКУСТВА
СИСЕВАЦ
13. 08. 2019. Јако топао и тежак дан за риболов, али смо ипак успели да ухватимо једног шарана од 4 -5 килограма и једног од 1 кг. Мамци које смо користили су : Боила са аромом кобасице и рака и кукуруз са укусом јагоде и печењак, на длаку. Ситни примерци су се јављали често, али смо ми јурили немани овог језера..




НА ГРУЖАНСКОМ ЈЕЗЕРУ
На Гружанском језеру смо 2019. године чешће боравили него на комерцјалним водама! Улови су били на граници мере, али смо све вратили у своје природно станиште да порасту и подаре нам нову млађ. Најчешће смо користили системе дубинског риболова на длаку са спиралном хранилицом. Као примаму користили смо саламе ГИЦА МИКС са аромом шкољке када је за то било време. Најбоље се показао старински качамак који представља класичну примаму за белу рибу од давнина. На длаку смо монтирали углавом стари кувани кукуруз, печењак или ПОП АП са укусом меда.. До следеће објаве, бистро!

